The Evanesce B is a versatile in-ceiling projection screen that conveniently disappears from view when not in use. It can be installed from within the above-ceiling airspace or from below thanks to its removable base panels that were originally designed for the European market. Its GREENGUARD® certified MaxWhite ® FG (fiberglass-backed) 1.1 gain matte white material provides superb color temperature with wide diffusion uniformity. The screen is moved by a strong, fast-acting tubular motor and comes with standard features such as IR & RF remotes, 12v Trigger and a wall box controller.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 58.9" screen height for maximum productivity and better reliance
- 104.6" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 120" screen size for presenting to a large group
- MaxWhite FG surface offers immaculate diffusion uniformity while enabling crystal clear definition and image color reproduction
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 104.6" |
| Screen Height | 58.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite FG |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |









