Screen Material
- CLR® 2Ceiling Light Rejecting® material absorbs up to 90% of overhead lighting
- 50x contrast improvement over matte white under ambient light room conditions
- ISF Certified for Accurate Color Reproduction
- Anti-scratch and easy to clean
- Black-backing (non-opaque) enhances image brightness
- Compatible with Ultra and Short-throw Projectors
- (Check EliteProjector® Ultra-Short Throw Projector)
- Active 3D and 4K/8K Ultra HD Ready, smooth non-textured surface
Design and Installation
- Sleek EDGE FREE® Fixed Frame resembles a life-size flat panel TV display
- Lightweight aluminum split-frame design
- Wraparound design maximizes viewing area and reduces overall footprint
- Ultra-thin black bezel trim
- Project within a short distance without shadowing the picture
- Designed for table-top ultra or short-throw projectors
- LED Backlight kit included
Quality and Reliability
- 2-year limited warranty, and 3-year warranty forENR-G- Education, Non-profit, Religious and Government/Military organizations
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 60.7" screen height for optimum, convenient viewing
- 107.4" screen width for better reliance and maximum usability
- The 123" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- CLR 2 screen fabric for better reliance and usability
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 123" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 107.4" |
| Screen Height | 60.7" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | CLR 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









