The Aeon Series is a fixed frame projection screen that uses Elite's EDGE FREE technology. The EDGE FREE design resembles a giant size flat panel TV display. The Aeon includes an ultra-thin trim as an installation option to further enhance the overall appearance.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens®' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web Chat or Toll Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Stunning EDGE FREE® Design! Lightweight and Easy to Assemble Split Aluminum Frame.
- Includes wall mount brackets to ensure a secure and centered installation.
- Screen Material: AcousticPro UHD, 1.0 Gain. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. Acoustic transparent front projection screen with a 180? wide viewing angle. The dense synthetic weave is moire-free and has a mean attenuation of -2.36db. Compatible
- 120-inch Diagonal, 16:9 Aspect Ratio. View Size: 58.3" H x 104.1" W. Overall Size: 59.1" H x 104.9" W x 1.0" D.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 104.1" |
| Screen Height | 58.3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | AcousticPro UHD |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















