The Saker Series is an electric projection screen that embodies all the virtues of quality, durability, and aesthetic value. It utilizes our MaxWhite ® Fiberglass (FG) material which has a wide viewing angle to allow the audience to see the image from anywhere in the room. Standard features include Infrared and Radio Frequency remote controls, a wall box controller, and 12-volt capability to synchronize the screen's operation with the projector's power cycle.
The enameled aluminum casing has a stylish arcuate profile that is best suited to the aesthetics of interior design. To make installation easy, the Saker comes fully assembled with sliding wall mounts to ensure that it will be properly centered in every installation.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 88.3" screen height for maximum productivity and better reliance
- 156.9" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 180" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- The MaxWhite Fiberglass material gives the flattest possible viewing surface that provides a wide viewing uniform display
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Flush Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 180" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 156.9" |
| Screen Height | 88.3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite Fiberglass |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |













