Tripp Lites 3 meter premium Toslink Digital Optical Cable provides the ultimate in pure, digital audio quality. Using superior grade optical fiber, and precision polished optical connectors, Toslink cables offer a clean signal at even the most extreme volumes to give you a detailed, rich sound. Tripp Lite warrants this cable to be from defects in material and workmanship for life.
- Best possible sound quality through digital fiber optic signals
- Immune to all forms of EMI/RFI
- Superior-grade optical fiber and precision polished optical terminations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | Toslink Digital Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Toslink Digital Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Toslink Digital Audio - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

