With Tripp Lites P952-002, SATA to eSATA bracket/cable, you can connect an external eSATA hard drive to your internal SATA controller. Simply plug the standard 7-pin SATA connector into an available port on your controller card or motherboard, and the bracket into an available external I/O slot. No software to load...completely plug and play. 24" cable provides plenty of length to connect any where inside a PC case. 26AWG cable rated to handle current 3Gbps SATA speeds.
- 7pin SATA "L" type connector (Internal) to 7pin "I" type connector (external)
- 2ft SATA-II rated 6Gbps cable
- Plug-n-Play
- Connect external eSATA drives to your SATA internal controller card
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 2 ft |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type on First End | SATA - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA - Male |
| Connector Type on Second End | eSATA - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

