Tripp Lites RG59 Coax F-Type cables are constructed of double-shielded, 23 gauge, 75ohm Coax cable, and are used in video applications such as Cable, Satellite, and any peripherals with Coax F type threaded connections. 24K Gold plated connectors and fully molded ends ensure long life reliability and crystal clear video . Tripp Lite Lifetime Warranty
- Fully molded ends ensure long life use
- Double Shielded RG59 Coax
- Gold Plated screw type F connectors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 12 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Connector Type on First End | F Connector |
| Connector on First End Details | F Connector |
| Connector Type on Second End | F-Type Audio/Video |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

