Tripp Lite MTP/MPO to MTP/MPO fiber patch cables allow high-density connections between network equipment in telecommunication rooms. They feature Push/Pull tab connectors that offer maximum accessibility in high density installations; install / remove with one hand. The MTP/MPO connector is approximately the same size of a SC connector but since it can accommodate 24 fibers, it provides up to 24 times the density, thereby offering savings in circuit card and rack space. N846 series cables are manufactured using laser-optimized, 50/125, OM3 multimode cable, and support speeds up to 100GbE.
- Supports to 1000GbE speeds
- OM3 rated 50/125 Multimode
- Push/Pull tab connectors offer maximum accessibility in high density installations; install / remove with one hand
- Hi-density MTP/MPO 24-fiber connectors for reduced cabling
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | MTP/MPO Network |
| Connector on First End Details | 1 x MTP/MPO Network |
| Connector Type on Second End | MTP/MPO Network |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



