Tripp Lites mini-DVI to HDMI Digital Female Video Adapter Cable allows you to connect a HDMI Display to the mini-DVI port found on some Apple computer models. Supports Single Link digital transmission, with resolutions up to 1920x1200@60Hz.
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 8 inch overall length
- Connect a HDMI Display to Apple Intel iMac, MacBook, and 12in PowerBook G4 mini-DVI Port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 8" |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | Mini-DVI Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-DVI Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

