HDMI to DVI adapter cable allows you to plug a single HDMI cable into your DVI equipment. Gold-plated connectors provide optimal signal transfer for clearer resolution. Molded, rubberized plastic housing protects the interior for long-lasting use. Its slotted thumbscrews and slim design allow easy installation in tight spaces. Adapter cable supports computer video resolutions up to 1920 x 1200 and HD resolutions up to 1920 x 1080.
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- Fully shielded and molded construction
- Slim design for tight spaces
- Supports computer video resolutions up to 1920 x 1200, and HD resolutions up to 1920 x 1080
- Converts an HDMI Male connector into a DVI-D Single-Link Male connector or a DVI-D Single-Link Male connector to an HDMI female connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 8" |
| Cable Type | DVI-D/HDMI |
| Connector Type on First End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



