The N370-20M Duplex Singlemode 9/125 Fiber Patch Cable transmits fast, clear data signals through your LAN with a higher bandwidth than multimode cable for up to twice the throughput. Designed for network equipment that requires singlemode fiber optic patch cables, this 20-meter (65-foot) cable has attenuation loss that meets or exceeds current standards.
The N370-20M has 9/125 duplex (zipcord) fiber made from glass, instead of polymer. The sturdy LC male connectors meet stringent insertion loss standards and feature beveled edges on their glass ends for easy insertion into a patch panel or switch. The FDDI- and OFNR-rated PVC jacket is yellow to easily identify it as a singlemode cable.
- Beveled edge on glass ends for easy plug insertion
- FDDI- and OFNR-rated PVC jacket
- 9/125 duplex (zipcord) fiber made from glass
- LC male connectors meet insertion loss standards
- Attenuation loss meets or exceeds latest industry standards
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 9/125 µm |
| Cable Length | 65.60 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Single-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

