Tripp Lites N457-001-62, 62.5/125 micron, LC/ST Male-to-Female Fiber adapter cable allows you to utilize older installed ST fiber cables when upgrading to newer switches using LC type SFP or GBIC transceivers. Simply plug the LC male end into the new switch, and plug your existing ST cables into the Female ST ends. No need to scrap your existing fiber cable plant with all new cables. For installations utilizing 50/125 micron cable, see N457-001-50. Tripp Lite warrants its cables to be free from defects in material and workmanship for life.
- LC/ST or LC/SC
- Utilize Existing SC or ST Cabling with new LC type switches
- Available in 62.5/125 or 50/125 Micro
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

