The CA-3810 is an ideal speaker system for gamers and movie watchers. The subwoofer will blast you out of your seat, and the finely tuned satellite speakers keep everything even and crisp.
- Convenient desktop controls:
- On/off switch
- Master volume
- Headphone output jack
- Bass volume control
- Auxiliary input
- Magnetically-shielded satellite speakers
- Removeable cloth grills on satellites
- Internal Power Supply
- Magnetically shielded satellites
- Removable cloth grills on satellites
- Convenient desktop control pod: On/off switch, Master volume, Bass volume control, Headphone output jack, Auxiliary input jack
- Dual 2" satellite drivers
- 5.25" Power Pro performance subwoofer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cyber Acoustics |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Bluetooth Standard | No |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Magnetic Shielding | Satellite |
| Maximum Speaker Impedance | 4 Ohm |
| Maximum Subwoofer Impedance | 4 Ohm |
| Speaker Configuration | 2.1 |
| Subwoofer Type | Active |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 45 Hz |
| RMS Output Power | 40 W |
| PMPO Output Power | 76 W |
| Woofer Driver Size | 5.25" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Satellite Speaker Height | 8.75" |
| Satellite Speaker Width | 3.25" |
| Satellite Speaker Depth | 2.50" |
| Subwoofer Height | 11.50" |
| Subwoofer Width | 8" |
| Subwoofer Depth | 8" |
| General Features | |
|---|---|
| iPod Supported | Yes |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| FireWire/i.LINK | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

