This two piece system is designed for those who are price conscious, have limited desktop space, want good fidelity and demand elegance. It is a work horse speaker that offers solid audio performance, built-in headphone jack for privacy (when needed), cloth grills and finger tip controls. It is a great speaker solution for corporate, government and educational needs.
- Magnetically shielded
- External Power Supply
- Cloth grill covers
- Convenient satellite control: On/off switch, Volume, Headphone output jack, LED power indicator
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cyber Acoustics |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 7.5 V DC |
| Power Source | Power Supply |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 85 Hz |
| RMS Output Power | 4 W |
| Appearance | |
|---|---|
| Grill Material | Cloth |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

