The HD-TX-4KZ-111-1G is a DM Lite® 4K60 4:4:4 wall plate transmitter designed to interoperate with a DM Lite® receiver or DMPS Lite™ switcher. The HD-TX-4KZ-111-1G includes a USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability, enabling the transmission of a DisplayPort AV signal. A CAT5e or higher twisted pair cable is used to connect the HD-TX-4KZ-111-1G to the DM Lite receiver or DMPS Lite switcher.For 1080p, WUXGA, and 2K signals, a cable length of up to 230 ft (70 m) is supported. For UHD and 4K signals, a cable length of up to 130 ft (40 m) is supported.1
The HD-TX-4KZ-111-1G is available in two models: HD-TX-4KZ-111-1G-W (white) and HD-TX-4KZ-111-1G-B (black).
Interoperability with a DM Lite Receiver or DMPS Lite Switcher
The DM Lite output port of the HD-TX-4KZ-111-1G must be connected to a DM Lite input port of a DM Lite receiver or DMPS Lite switcher. Examples of supported DM Lite 4K60 4:4:4 receivers are theHD-RX-4KZ-101,HD-RXA-4KZ-101,HD-RXC-4KZ-101, andHD-RXCA-4KZ-101. Supported DMPS Lite switchers are theHD-PS621,HD-PS622,HD-PS401,HD-PS402, andHD-RX-4K-210-C-E(-POE).
Note: When paired with an HD-RX-4K-210-C-E(-POE), the transmitter cannot provide power to the receiver. Power must be connected to the HD-RX-4K-210-C-E(-POE) only.
The HD-TX-4KZ-111-1G can be configured and controlled only when it is used with a DMPS Lite switcher. The web interface of the switcher can be used to configure the HD-TX-4KZ-111-1G. In addition, control system programming and .AV Framework™ software support of the HD-TX-4KZ-111-1G is hosted by the switcher.
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-TX-4KZ-111-1G supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.2
One-Gang Wall Plate Design
The HD-TX-4KZ-111-1G is designed to mount into a 1-gang U.S. electrical box or plaster ring (not included). The HD-TX-4KZ-111-1G can receive power from the remote DM Lite receiver (surface mountable only) or DMPS Lite switcher.3
Key Features
- Interoperability with a DM Lite® receiver or DMPS Lite™ switcher
- USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability for the point-to-point extension of a DisplayPort AV signal over a CAT5e or higher cable
- DM Lite transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- 4K60 4:4:4 capability
- HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats
- Compliance with HDCP 2.3
- CEC (Consumer Electronics Control) pass-through capability
- EDID pass-through capability
- One-gang wall plate design with white finish
- Decorator style faceplate required (FP-G Series sold separately)
- Power from the remote DM Lite receiver (surface mountable only) or DMPS Lite switcher
- Video Extender Transmitter is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- The HD-TX-4KZ-111-1G-W video extender transmitter provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- UXGA graphics mode for stunning, lively video quality
- Wall Plate form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WQXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 2.19 oz |
| Form Factor | Gang Box Mount |
| Transmitter Depth | 2.19" |
| Transmitter Height | 4.12" |
| Transmitter Width | 1.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |



