The HD-TX-4KZ-111 is a DM Lite® 4K60 4:4:4 transmitter designed to interoperate with a DM Lite® receiver or DMPS Lite™ switcher. The HD-TX-4KZ-111 includes a USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability, enabling the transmission of a DisplayPort AV signal. A CAT5e or higher twisted pair cable is used to connect the HD-TX-4KZ-111 to the DM Lite receiver or DMPS Lite switcher.For 1080p, WUXGA, and 2K signals, a cable length of up to 230 ft (70 m) is supported. For UHD and 4K signals, a cable length of up to 130 ft (40 m) is supported.1
Interoperability with a DM Lite Receiver or DMPS Lite Switcher
The DM Lite output port of the HD-TX-4KZ-111 must be connected to a DM Lite input port of a DM Lite receiver or DMPS Lite switcher. Examples of supported DM Lite 4K60 4:4:4 receivers are the HD-RX-4KZ-101, HD-RXA-4KZ-101, HD-RXC-4KZ-101, and HD-RXCA-4KZ-101. Supported DM Lite 4K60 4:2:0 receivers are the HD-RX-101-C-E, HD-RXC-101-C-E, HD-RX-201-C-E, HD-RX-101-C-1G-E, and HD-RXC-101-C-1G-E. Supported DMPS Lite switchers are the HD-PS622, HD-PS621, HD-PS402, HD-PS401, and HD-RX-4K-210-C-E(-POE).
Note: When paired with an HD-RX-4K-210-C-E(-POE), the transmitter cannot provide power to the receiver. Power must be connected to the HD-RX-4K-210-C-E(-POE) only.
The HD-TX-4KZ-111 can be configured and controlled only when it is used with a DMPS Lite switcher. The web interface of the switcher can be used to configure the HD-TX-4KZ-111. In addition, control system programming and .AV Framework™ software support of the HD-TX-4KZ-111 is hosted by the switcher.
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-TX-4KZ-111 supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.2
Compact, Surface-Mountable Design
Compact in design, the HD-TX-4KZ-111 can be mounted onto a flat surface such as the underside of a table, behind a credenza, or inside a podium. It can also be attached to a single rack rail in the back of an equipment cabinet. The HD-TX-4KZ-111 can receive power from the included power pack or from the remote DM Lite receiver or DMPS Lite switcher.
Key Features
- Interoperability with a DM Lite® receiver or DMPS Lite™ switcher
- USB-C® input with DisplayPort™ Alt Mode capability for the point-to-point extension of a DisplayPort AV signal over a CAT5e or higher cable
- DM Lite transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- 4K60 4:4:4 capability
- HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats
- Compliance with HDCP 2.3
- CEC (Consumer Electronics Control) pass-through capability
- EDID pass-through capability
- Compact, surface-mountable design
- Power from 24VDC power pack (included) or from remote DM Lite receiver or DMPS Lite switcher
- Video Extender Transmitter is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 4096 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- The HD-TX-4KZ-111 video extender transmitter provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- WQXGA graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
- Surface-mountable form factor for added reliability and dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | QWXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 11.96 oz |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Transmitter Depth | 1.08" |
| Transmitter Height | 4.13" |
| Transmitter Width | 4.18" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |







