The HD-TXC-4KZ-101-1G is a DM® Essentials 4K60 4:4:4 wall plate transmitter designed to interoperate with a DM® Essentials receiver or DMPS Essentials switcher for the transmission of HDMI®, RS-232, and IR signals. A CAT5e or higher twisted pair cable (CrestronDM-CBL-8GorDM-CBL-ULTRAsold separately) is needed to connect the HD-TXC-4KZ-101-1G to the DM Essentials receiver or DMPS Essentials switcher. For 1080p, WUXGA, and 2K signals, a cable length of up to 230 ft (70 m) is supported. For UHD and 4K signals, a cable length of up to 130 ft (40 m) is supported.
The HD-TXC-4KZ-101-1G is available in two models: HD-TXC-4KZ-101-1G-B (black) and HD-TXC-4KZ-101-1G-W (white).
Interoperability with a DM Essentials Receiver or DMPS Essentials Switcher
The DM Essentials output port of the HD-TXC-4KZ-101-1G must be connected to a DM Essentials input port of a DM Essentials receiver or DMPS Essentials switcher. Examples of supported DM Essentials 4K60 4:4:4 receivers are theHD-RXC-4KZ-101andHD-RXCA-4KZ-101. Supported DMPS Essentials switchers are theHD-PS622,HD-PS621,HD-PS402,HD-PS401, andHD-RX-4K-210-C-E.
Note: When paired with an HD-RX-4K-210-C-E(-POE), the transmitter cannot provide power to the receiver. Power must be connected to the HD-RX-4K-210-C-E(-POE) only.
The HD-TXC-4KZ-101-1G can be configured and controlled only when it is used with a DMPS Essentials switcher. The web interface of the switcher can be used to configure the HD-TXC-4KZ-101-1G. In addition, control system programming and .AV Framework™ software support of the HD-TXC-4KZ-101-1G is hosted by the switcher.
4K60 4:4:4 and HDR Support
The HD-TXC-4KZ-101-1G supports video resolutions up to 4K60 with 4:4:4 color sampling. HDR10, HDR10+, and Dolby Vision® video formats are also supported.
One-Gang Wall Plate Design
The HD-TXC-4KZ-101-1G is designed to mount into a 1-gang U.S. electrical box or plaster ring (not included). The HD-TXC-4KZ-101-1G can receive power from the remote DM Essentials receiver (surface mountable only) or DMPS Essentials switcher.
Key Features
- Interoperability with a DM® Essentials receiver or DMPS Essentials switcher
- Point-to-point extension of HDMI®, RS-232, and IR signals over a CAT5e or higher cable
- DM Essentials transmission distance up to 130 ft (40 m) for UHD and 4K signals or up to 230 ft (70 m) for 1080p, WUXGA, and 2K signals
- Video Extender Transmitter is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080i supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 4096 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- The HD-TXC-4KZ-101-1G-B video extender transmitter provides plenty of freedom with wired connectivity
- 230 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- 4K graphics mode for stunning, lively video quality
- Gang Box Mount form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Crestron Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 2K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 5.54 oz |
| Form Factor | Wall Plate |
| Transmitter Depth | 2.19" |
| Transmitter Height | 4.12" |
| Transmitter Width | 1.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Crestron Electronics, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |



