SMALL BUT MIGHTY
As the leading SFX power supply design, the V SFX Gold offers a highly powerful unit in a space-saving, mini form factor.
FLEXIBLE COMPATIBILITY
With the included SFX-to-ATX bracket, the V SFX Gold ATX 3.0 can be used to power systems ranging from as small as a mini-ITX all the way up to E-ATX motherboards.
80 PLUS GOLD CERTIFIED
The V SFX Gold is certified to achieve more than 90% efficiency at typical loads.
ATX 3.0 SUPPORT & A DURABLE 90-DEGREE 12VHPWR CABLE
Includes ATX 3.0 support and a 90-degree 12+4pin (12VHPWR) PCIe 5.0 connector featuring higher electrical durability, lower temperatures, and improved safety.
HIGH-QUALITY JAPANESE CAPACITORS
Large, high-quality Japanese capacitors feature inmproved efficiency and reduced ripple noise.
FULLY MODULAR CABLING
Modular cabling reduces clutter, increases airflow, and improves overall thermal performance.
PSU CALCULATOR
Need help choosing the right power supply for your system?Try out our comprehensive and easy-to-use PSU calculator.
- Flexible compatibility
- ATX 3.0 support & a 90-degree 12VHPWR cable
- 80 PLUS Gold certified
- Fully modular cabling
- High-quality Japanese capacitors
- 10-year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | 3.3 V DC , 5 V DC , 12 V DC , -12 V DC |
| Output Current | 20 A , 70.80 A , 300 mA |
| Output Voltage Detail | 3.3 V DC @ 20 A , 5 V DC @ 20 A , 12 V DC @ 70.8 A , -12 V DC @ 0.3 A |
| Number of (6+2 pin) PCI Expre | 4 |
| Number of SATA Power Connecto | 8 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power | 1 |
| Number of 4-pin Molex Power C | 4 |
| Modular Type | Fully Modular |
| Input Frequency | 50-60Hz |
| Number of SATA Power Connectors | 8 |
| Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors | 4 |
| Number of 4-pin Molex Power Connectors | 4 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Efficiency | 90% |
| Number of (4+4 pin) CPU Power Connectors | 1 |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 850 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SFX |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Cooling Type | Semi-passive |
| Protection Type | Inrush Current |
| MTBF | 100000 Hour |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Number of Fans | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Version | 5.1 |
| PCI Express Connector | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Gold |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP Lot 3 |
| Energy Efficiency Certification | 80 Plus Gold |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Specification Compliance | SFX12V v3.42 |









