Cooler Master has built upon the classic MasterLiquid L Series to present a redesigned and improved release of the MasterLiquid 240L Core ARGB. Featuring new design elements that bring a classic minimalist look to the series, the MasterLiquid 240L Core ARGB represents Cooler Master's ongoing innovative spirit.
GEN S DUAL CHAMBER PUMP
Redesigned copper base targets heat spots with precision along with boosted water flow and pressure for enhanced cooling performance.
EXPANDED RADIATOR SURFACE
Expanded radiator fin surface accelerates heat dissipation for superior cooling.
120MM ARGB FANS
Upgraded 120mm ARGB fans deliver optimal radiator performance and versatile lighting options.
CRYOFUZE THERMAL PASTE
Includes premium CryoFuze thermal paste for exceptional heat conductivity.
CLEAN CLASSIC DESIGN
Clean minimalist design brings a refreshed modern facelift to the pump cover.
CPU COMPATIBILITY
Please check out our CPU compatibility page to determine if this product is right for your build.
- Cooling Fan/Radiator/Pump offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- Rifle Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- ARGB LEDs illumination for a modish look
- Helps the compatible processors by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H LGA-1156 |
| Compatible AMD Socket | AM3+ |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 260 mA |
| Maximum Power Consumption | 3.96 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| Radiator Depth | 1.07" |
| Radiator Width | 4.71" |
| Radiator Height | 10.91" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Rifle Bearing |
| Maximum Air Pressure | 1.86mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1750 rpm |
| Fan Speed (Min) | 650 rpm |
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 71.93 CFM |
| Fan Life | 18.3 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 27.2 dB(A) |









