Airflow
Mesh Front Panel
Large filtered intakes promotes high airflow, keeping internal components running at optimal temperature
Cooling System
GPU
120mm fan
A 120mm fan positioned on top of the HDD cage, provides dedicated GPU cooling to ensure maximum performance. The fan bracket can be rotated to accommodate various GPU size and configurations.
Fans
Dual 200mm ARGB fans
Iconic 200mm ARGB fans embedded in the core of the HAF Series in design and function move high volumes of air quietly and effectively due to their large size. Utilizing the included hub, ARGB lighting can be customized to create a comprehensive theme to match your build.
Ports & Slots
USB 3.2 gen 2 type C support
USB 3.2 Gen 2 Type C ports built into the I/O panel allows multi-purpose, streamlined data transmission.
Screwless & tool-free TG side panel design
The tempered glass side panel is secured with pins for easy removal, facilitating quick access to the internals without the use of tools. An optional screw can be installed to further secure the tempered glass side panel.
Removable top panel
The top panel is entirely removable for improved access to the components during assembly. Ease of use also facilitates the mounting of cooling solutions such as fans and radiators.
VERSATILE COOLING OPTIONS
Support for up to eight 120mm fans and dual 360mm radiators on the top and front panel ensure high compatibility for liquid-cooled systems.
- Support ITX motherboard to build a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 4 bays for a tailor-made PC configuration
- The high air flow mid-tower casing to protect the hardware components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cooler Master Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.14" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 0 |
| Power Supply Installed | No |
| Maximum PSU Length | 7.09" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Customizable Case Lighting | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | EATX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 2 x 120mm |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.57" |
| Manufacturer | Cooler Master Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5"/3.5" | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of External 5.25" Bays | 0 |
| Number of Internal 5.25" Bays | 0 |

























