For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 5060 small form factor Refurbished Desktop PC. The Dell Optiplex 5060 Refurbished PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the 8th generation Intel Hexa (6) Core i7-8700 3.2GHz CPU and 32GB of fast DDR4 RAM. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 1TB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. Purchase the Dell Optiplex 5060 Refurbished small form factor PC ready to do with the new Windows 11 Pro 64bit and ease your heavy workload.
- Intel Core i7 3.20 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 32 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficie
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Joy Systems |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-8700 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Condition | Refurbished |



