Space-saving with AI performance
Unlock productivity with this compact AI PC with dedicated NPU. Featuring Intel®Core™ Ultra desktop processors (Series 2) and up to 128GB DDR5 memory.
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 5 processor enhances multitasking, media creation, and AI-powered collaboration tools
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Slim PC form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Tool-less Access feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing experience
- DVD-Writer supports multi-format read and write for DVDs and CDs enabling reliable data backup and legacy media playback
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 235 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs | 0 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Systems Management | No vPro Support |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slim PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| TCO Certified | Yes |
Dell Pro Slim Plus QBS1250 Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 235 - 16 GB - 512 GB SSD - Slim PC - Standard Black - Intel Chip - Windows 11 Pro - Intel DDR5 SDRAM - DVD-Writer - English (US) Keyboard - 260 W
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























