Dell Pro Max Tower T2 Desktop
Experience unparalleled speed with the Dell's fastest single-threaded performance, now in a scalable 32L design.
- Power through tasks with Copilot+ PC desktops, featuring AI acceleration for Recall, Cocreator, and real-time productivity enhancements
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 7 processor accelerates on-device AI tasks like live transcription, smart filters, and content creation
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- AMD Radeon Pro W7500 discrete graphic card accelerates multimedia tasks with dedicated memory for smoother visuals and faster rendering
- Tower form factor offers cost-effective expandability and flexible configurations for evolving business and personal computing needs
- DVD-Writer supports multi-format read and write for DVDs and CDs enabling reliable data backup and legacy media playback
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Pro W7500 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs | 0 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 6 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Systems Management | Intel vPro Active Management Tech |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
Dell Pro Max FCT2250 Desktop Computer - Intel Core Ultra 7 265 - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - Tower - Intel Chip - Windows 11 Pro - AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6 - DVD-Writer - IEEE 802.11be - 500 W
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























