Work with a positive attitude and live in freedom.
The Modern AM272 Series is renowned for enhancing productivity.
Whether you are running a personal studio, managing a YouTube channel, or brainstorming ideas for a business, it can bring your ideas and imagination to life.
- Core 5 enhances desktops with large cache and fast memory support, delivering balanced performance and long-term efficiency
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- 27" 1920 x 1080 display delivers sharp visuals and great viewing angles for immersive work and entertainment experiences
- All-in-One Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- Windows 11 Home OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Desktop form factor simplifies setup and daily inter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 5 |
| Processor Model | 120U |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 27" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | DTS Surround |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























