Relentless innovation
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 7 processor enhances multitasking, media editing, and AI-powered collaboration tools in Copilot+ PCs
- The 13.3" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 165U |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| NPU Performance | 11 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Energy | 46 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Glass Fiber Reinforced Polymer (GFRP) |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Month | April |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Lenovo ThinkPad L13 Gen 5 21LM000VUS 13.3" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - Intel Core Ultra 7 165U - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Black - Intel Chip - 1920 x 1200 - Windows 11 Pro - Intel - In-plane Switching (IPS) Technology - Front Camera/Webcam - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























