The vertical R-Go HE Basic mouse has a curved shape that follows the natural position of your hand. This ensures that your hand has a relaxed position while using the mouse. The vertical design is intended to stimulate the mouse movement advised by ergonomists from your forearm. This prevents physical complaints such as RSI. The mouse features a special support area for the thumb and little finger, so that all fingers are supported. This wireless mouse can be easily connected via Bluetooth. The ergonomic R-Go HE Basic mouse is initially only available for right-handed usage in size M.
- Vertical design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | R-Go Tools |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 32.81 ft |
| Pointing Device Wireless Tech | Bluetooth |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 0.35 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | R-Go Tools |
| Cables | |
|---|---|
| Pointing Device Cable Length | 4.92 ft |

















