ONE KEYBOARD, EVERY DEVICE
Meet K780, a compact keyboard that's designed for today's multi-tasking era. Compatible with up to three devices, you can switch typing between your phone, tablet, and computer in one easy flow. Durable and compact, it's also a space-saver that can withstand hours and hours of comfortable use.
MULTI-DEVICE FLOW
Connect up to three devices and switch between them. Easy-Switch lets you type on your laptop or computer, and then keep typing on your phone or tablet-all with the touch of a button. Unlock more customizations with Logitech Options Software that lets you customize keys, create hotkey shortcuts or check the battery level.
COMPACT WITH AN INTEGRATED CRADLE
All the keys you need in a compact form factor that is ideal for smaller frames or tight workspaces. With a built-in numpad you can perform all your data entry with less reaching, and more room for your mouse. The integrated rubber cradle holds a variety of devices at a comfortable viewing angle, from smart phones to a 12" iPad
COMFY, QUIET & PRECISE TYPING
Perfect Stroke keys are carefully crafted to provide a fluid and ultra-precise typing experience - with a responsiveness you feel, but don't hear. The round key design matches the shape of your fingertips, for a soft and comfortable typing feeling.
FLEXIBLE AND COMPATIBLE
Connect the way you want. K780 can be swiftly paired via Bluetooth ®wireless technology or the Unifying USB receiver. Compatible with Windows®, ChromeOS™, macOS®, Android™, iOS®and iPadOS®-it even maps keys and shortcuts to your preferred operating system, so you can easily flow from one device to another.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The Bluetooth/RF wireless connectivity helps in reducing the clutter of wires around your Tablet
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- On/Off Switch keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Quickly and easily connect with the tablet
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 2 Year |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 33 ft |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Hot Keys | App Switch |
| Number of Keys | 96 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 6.22" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.96" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.31" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |













