The SFP10GAOC5M is a Cisco SFP-10G-AOC5M compatible fiber optical SFP+ cable that is designed, programmed and tested to work with Cisco® brand 10 Gb compatible servers or routers and complies with MSA industry standards. This active optical SFP+ cable (AOC) supports 10 GbE applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports and is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. The AOC cable is lighter and more flexible than SFP+ direct-attach cables which makes it ideal for installation in tight spaces and over longer distances. Designed for high-speed interconnects, this low-power, low-latency optical cable is ideal for applications such as point-to-point in-rack and across-rack network switch or server connections. StarTech.com SFP Cables All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer
- Cisco SFP-10G-AOC5M COMPATIBLE ACTIVE OPTICAL CABLE (AOC): Works with Cisco switches like Firepower, ASR1000, and others
- TECHNICAL SPECS: 5m Active Optical Cable
- 10Gbps
- Active Optical Fiber
- 2x SFP+ Pluggable Connector
- PVC Cable Jacket
- Hot swappable
- MSA Compliant
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: A convenient alternative to transceivers inside and between racks. Factory termination means high performance & reliability, with less maintenance
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed for life by StarTech.com for the life of the module itself, not your equipment; our cables won't void your OEM warranty and supported by our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.68 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 16.40 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



