LC to ST Plenum Multimode Fiber Patch Cable provides a high-performance link between fiber network devices for applications requiring plenum-rated cables. It features 50/125 micron fiber for high-speed, high-bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks with support for duplex multimode applications. Maximum data-transfer rate is 10Gbps. The OFNP Plenum rating is ideal for installation in air plenums, ducts, walls, conduit and ceilings where CMP fire rating is required. Each Duplex 50/125 (OM2) Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.
More from the Manufacturer
- Guaranteed reliability
- Ideal for installation in air plenums, ducts, walls, conduits, ceilings, etc.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Jacket Type | CMP |









