The FIBSCSC1 1-meter (3.3ft) Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable is terminated at both ends with SC (male) connectors, to provide the necessary connection between fiber networking devices for high-speed, long distance networks.
This SC-SC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire. Making it ideal for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
To ensure optimum performance, our multimode fiber duplex cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability.
Backed by Lifetime Warranty, our SC-SC Multimode Fiber Patch cable is guaranteed to provide long-lasting dependability, and top quality performance.
More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this fiber optic cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- SPECS: Cable length: 1m (3.3ft); Color: Orange; Connectors: SC/SC; Fiber Size: 62.5/125µm; Fiber Classification: OM1; Fiber Type: Multi Mode; Supported network speed: 1/10 Gbps; Cable OD: 2.9mm
- SAFETY AND RELIABILITY: Individually tested for signal integrity; LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket emits low-smoke and toxic fumes if combusted
- QUALITY CONSTRUCTION: SC/SC connectors with UPC ends significantly improve return loss; Robust molded connector strain reliefs minimize wear from bending
- FIBER CABLE: OM1 Fiber Cable is immune to EMI and supports up to 10 Gbps Ethernet; Duplex-cord with color-coded TX/RX connectors enable quick visual identification of polarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.06" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Type | Duplex |
| Fiber Category | OM1 |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Connector Type on First End | SC/UPC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x SC/UPC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | SC/UPC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x SC/UPC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Type | LSZH |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

