The PXTC14C156 C14 to C15 Power Cord (6 ft) features a C15 connector rated for high-temperature equipment, as well as 14 AWG wire suitable for high power connections - a reliable solution for connecting to C14 Power Distribution Units (PDU) located in switchgear rooms and data center environments, or large server applications that require a higher rated, heavier gauge cable. Designed and constructed of high quality materials, this C14 to C15 power cable is backed by our Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this power extension cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multilingual technical assistance
- COMPATIBILITY: PC Power Cord C14 works with most computer hardware
- Extend connections to servers, desktop computers, monitors, printers, and more
- Replacement power extension cable/cord
- SPECS: 6ft (1.8m) AC Power Cord
- IEC 60320 C14 to IEC 60320 C15
- 14AWG
- 250V 15A (Max)
- Jacket Type: SJT
- Jacket Material: PVC
- Black
- Temperature Range: 37°F to 221°F (3°C to 105°C)
- Cable Outer Diameter: 0.36in (9.14mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief on connectors for durability
- Fire Rating: VW-1
- 3 Conductor Power cable made with 100% copper wire
- Available in other lengths
- HEAVY DUTY EXTENSION CABLE: This 6ft (1.8m) 14AWG universal power cord with IEC 60320 C14 to IEC 60320 C15 connectors is suitable for workstations/home office
- Indoor use
- Rated to carry 250V at 15A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C15 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 6ft (1.8m) Heavy Duty Extension Cord, IEC C14 to IEC C15 Black Extension Cord, 15A 250V, 14AWG, Heavy Gauge Power Cable - 6ft (1.8m) Heavy duty extension cord w/ IEC 60320 C14 to C15 connectors; 250V at 15A (Max); UL listed (UL62/UL817); AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 14AWG; Jacket Rating SJT; Jacket Material PVC; Outer Dia. 0.36in
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









