This 3 ft Power Cord is a compact C19 to C20 computer cable that is designed to work with racks and Power Distribution Units.
Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, this 3ft computer power cord is expertly designed for longevity, and is constructed of only the highest quality of materials.
More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this power extension cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- COMPATIBILITY: PC Power Cord IEC 60320 C19 works with North American cables
- Extend connections to servers, desktop computers, and more
- Replacement power extension cable/cord
- SPECS: 3ft (0.9m) AC Power Cord
- IEC 60320 C19 to C20
- 16AWG
- 250V 13A (Max)
- Jacket Type: SJT
- Jacket Material: PVC
- Black
- Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C)
- Cable Outer Diameter: 0.3in (7.6mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief on connectors for durability
- Fire Rating: VW-1
- 3 Conductor Power Cable with 100% copper wire
- This C19 extension cord is available in other lengths
- HEAVY DUTY EXTENSION CABLE: This 3ft (0.9m) 16AWG universal power cord with IEC 60320 C19 to C20 connectors is suitable for servers or other high-powered equipment
- Indoor use
- Rated to carry 250V at 13A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C19 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 3ft (1m) Power Extension Cord, IEC C19 to C20, 13A 250V, 16AWG, Black, Outlet Extension Cable for Network Equipment - 3ft (0.9m) Heavy duty extension cord w/ IEC 60320 C19 to C20 connectors; 250V 13A (Max); UL listed; AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 16AWG; Jacket Rating SJT; Jacket Material PVC; Outer Dia. 0.3in
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

