A true high-performance gaming PC that is the ultimate Disruptor, "Lord of Chaos" CLX SET (TGMSETRXU5301WM). Conquer the competition and any AAA gaming title with this CLX SET gaming desktop computer built with performance and spectacular visuals in mind, featuring the new 9000-series AMD Ryzen 9 9900X 4.4GHz 12-Core processor with 360mm CLX Quench liquid-cooling, and 32GB of 5600MHz DDR5 memory that can be expanded up to a Max 256GB. There's also a large 2TB NVMe M.2 Solid-State Drive included, that will load games and files quickly, plus provide ample storage space for large project files and more. But to top it off, this CLX SET gaming rig comes with the newest AMD Radeon RX 9070 XT 16GB GDDR6 graphics card! This card has been built on the AMD RDNA 4 architecture that utilizes powerful raytracing and AI accelerators, so high FPS and immersive visuals will be the norm! All that in a quality, hand-built, in the USA, system that's been designed in the very popular white CLX Obelisk Mid-Tower chassis that features full-size tempered-glass panels, excellent airflow from several quiet, RGB fans, that keep the air flowing and everything running at peak performance levels...as well as looking good in whatever color choice you decide to set them to for your gaming mood. So, if high frame rates and superior performance are important to you, as well as reliability, then you need a system above the rest, get this (TGMSETRXU5301WM) CLX SET gaming PC and experience what 4K gaming, or VR gaming is all about!
- High-Performance Processor & Efficient Liquid Cooling:
- This CLX Set gaming desktop features an AMD Ryzen 9 9900X processor and a 360mm liquid cooling system for optimal performance, ensuring smooth gameplay even during intense sessions.
- Breathtakingly Realistic Graphics Experience:
- Immerse yourself in stunning visuals and smooth gameplay with the new Radeon RX 9070 XT graphics card, delivering exceptional performance for an unmatched graphic experience.
- Lightning-Fast Memory & Storage:
- Enjoy lightning-fast multitasking with 32GB of DDR5 memory and rapid data access with the 2TB NVMe M.2 SSD that also provides storage for your games and files effortlessly.
- Enhanced Connectivity & Preinstalled Windows 11 Home:
- Seamlessly connect to wired and WiFi networks for uninterrupted online experiences. Plus, enjoy the latest features and security enhancements with preinstalled Windows 11 Home, ensuring a hassle-free setup.
- Quality Craftsmanship & Leading Support:
- Crafted with precision and quality workman
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cybertron |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Model | 9900X |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 4.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 2TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | Cybertron |









