Get ultra smooth extension for TVs, displays and monitors while still getting a very low profile in home position.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 125 lb
- Compatible with the screen size of 55"
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 30" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 709 x 431 |
| Maximum Adjustable Depth | 9.69" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.