KX series desk mount with FleExtra-Largeink optimize depth of dual-monitor installs for shallow depth desktops while still providing full range of motion for screen sharing with colleagues.
This series includes Chief's patented Centris Extreme Tilt technology for effortless fingertip monitor positioning. Kontour monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- With high levels of recycled content & a highly-recyclable design, Chief Kontour™ monitor arms may contribute to valuable LEED-CI, -NC, and -EB credits!
- Tool-free cable management covers for a clean, professional look
- Easily clamps to edge of desk, through standard grommet hole, or through bolt hole with included kit
- Enhanced 3-step installation and quick-release monitor interface for easy mounting and maintenance, with included tool storage in the updated base
- 13" (330 mm) of dynamic height adjustment using smooth motion gas-spring technology
- Enhanced patented Centris™ Extreme Tilt provides +75°, -10° of effortless tilt, for optimal viewing comfort whether sitting or standing
- Sleek, solidly-constructed forged aluminum arms in subtle silver, black and white finishes
- No need to pay more for that "heavy duty" arm to support your Apple monitor or All-in-One!
- Best-in-class weight capacity range of 5 to 25 lbs. (2.3 - 11.3 kg) makes specification simple
- FleXlink provides full range of motion wh
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 5 lb |
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Desktop |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







