Flexibility meets form and function with the Kontour™ K3 Series of elegantly designed static array mounts from Chief. The K3F310, with its extendable array arms, can accommodate up to two 30"+ monitors. With included center monitor head, it can even accommodate up to three 27" monitors.
The K3F310 provides an aesthetic & stable solution for designers, call centers, security desks, IT, health care, control rooms and other multiple monitor settings.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Sustains a maximum load capacity of 14.99 lb
- Compatible with the screen size of 30"
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 27" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 14.99 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.