The enhanced Kontour™ K2P Manual Height-Adjustable Pole Mount Articulating Arms are a great solutions for the office, healthcare facilities or public spaces. The K2P mounts provide unlimited manual height adjustment on the Pole for optimal ergonomic positioning for any application.
Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- Pole Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 30 lb
- Compatible with the screen size of 24"
- Built with aluminum product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Tilt feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

