The Chief Kontour™ K2C120S with Steelcase® FrameOne™ Interface provides for fast & easy installation to the FrameOne™ office furniture system.
The enhanced Kontour™ K2C Manual Height-Adjustable Column Mount Articulating Arms are a great solutions for the office, healthcare facilities or home. Provides manual height adjustment on the Column for optimal ergonomic positioning.
- Desk Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 40 lb
- Supports 30" displays
- Desk Mount comes with 7" maximum adjustable height as per your requirements and precision
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 7" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.