The enhanced Kontour™ K1P Dynamic Height-Adjustable Pole Mounts are the perfect monitor mount solutions for the office, public spaces, healthcare facilities, or home; with the Pole Mount offering extended manual height adjustment using Chief KTA pole accessories.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position to create a more productive and comfortable work space.
- Pole Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 24.91 lb
- Compatible with the screen size of 30"
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Tilt feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 24.91 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |

