The enhanced Kontour™ K1D Dynamic Height-Adjustable Desk Clamp Mounts are the perfect monitor mount solutions for the office, healthcare facilities or home.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
The K1D220SXDL includes pre-installed KSA1250 Dell® Quick-Connect interfaces, for fast & easy installation of most Dell® monitors.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Can withstand a maximum weight of 50 lb
- Supports 30" displays
- Desk Mount comes with 13" maximum adjustable height to offer better usability and added feasibility
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |