The enhanced Kontour™ K1D Dynamic Height-Adjustable Desk Clamp Mount is the perfect solution for the office, healthcare facilities, or home. This Extended Reach model provides additional reach for deeper desks.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Sustains a maximum load capacity of 10.01 lb
- Supports the screen size of 32"
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 10.01 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.