The enhanced Kontour K1D Dual Monitor Dynamic Height-Adjustable Monitor Arm Desk Mount is the perfect solution for the office, healthcare facilities, or home. This Extended Reach model provides additional reach for deeper desks and for improved side-by-side positioning of wide-screen monitors. Kontour monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work space.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 20.02 lb
- Compatible with the screen size of 38"
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Office application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 38" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 20.02 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.