The enhanced Kontour™ K1C Dynamic Height-Adjustable Dual Monitor Array is the perfect solution for the office, healthcare facilities, or home. This Reduced Height model provides the maximum amount of both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution, and is optimal for bi-focal wearers or touch-panel users that desire the displays as close to the work surface as possible.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Sustains a maximum load capacity of 18 lb
- Supports the screen size of 24"
- Desk Mount comes with 13" maximum adjustable height for your convenience and dependability
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 18 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Maximum Adjustable Height | 13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |