The enhanced Kontour™K1C Dynamic Height-Adjustable Column Monitor Arm Desk Mount is the perfect solutions for the office, healthcare facilities or home. K1C mounts provide the maximum amount of both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution. And best-in-class weight capacity range makes specification simple! Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™Extreme Tilt technology for effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 44 lb
- Supports the screen size of 32"
- Mounting Arm comes with 20" maximum adjustable height as per your requirements and precision
- Built with aluminum product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Office application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Depth | 20.60" |
| Maximum Adjustable Height | 20" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |