The enhanced Kontour™ K1W Dynamic Height-Adjustable Wall Mounts are perfect solutions for the office, healthcare facilities, and public spaces.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology, for the ultimate in effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position to create a more productive and comfortable work environment.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 25 lb
- Supports 30" displays
- Wall Mount comes with 13" maximum adjustable height for your convenience and dependability
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



