The Chief speaker adapter allows easy integration of center channel speakers with Chief flat panel mounting solutions.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 35 lb
- Supports 65" displays
- Mounting Bracket comes with 5" maximum adjustable height to offer better usability and added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 35 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Height | 5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.