ORIGINAL CHERRY MX2A SWITCHES
The KW 300W MX is equipped with CHERRY MX2A keys, which are characterized by particularly good sliding properties and improved acoustics. The result is a super-soft touch with an extremely long service life of up to 100 million strokes per key (depending on the switch type) and unbeatable precision.
PERFECT ACOUSTICS
The inside of the housing is damped with several layers of foam. In combination with the lubricated MX2A switches and the high-quality PBT key caps, this results in whisper-quiet noise when typing. Entries are acknowledged with a subtle "thock" sound.
HOT-SWAP SOCKETS
The individual switches can be easily removed with the enclosed tool and replaced with other MX switches of your choice. Simply insert the new buttons into the special hot-swap sockets and you're done. No soldering or screws are required: just snap into place.
FLEXIBLE CONNECTION OF MULTIPLE DEVICES
The keyboard not only has a cord mode that is always ready, but also has three Bluetooth channels.
This allows up to four devices to be connected simultaneously. You can easily select these using the F1-F4 keys. Two-color LEDs in these buttons indicate the connected channel.
COMPACT SIZE
The extra-small footprint of the keyboard creates a clean, tidy desk with an orderly look. The removal of the number block means that the arm is not far away from the mouse. The result is a more natural and comfortable posture.
RECHARGEABLE BATTERY
The built-in lithium-ion battery can be recharged using the a USB-C cable. A full charge is sufficient for several weeks of undisturbed work depending on the selected lighting intensity and personal habits. For example, the battery lasts for about six weeks with the lighting off, and about one week with the LEDs on.
ADDITIONAL FEATURES
Full-key rollover and anti-ghosting allow you to press unlimited buttons at the same time and minimize typing errors. Two folding feet can be used to adjust the angle of the keyboard. The handy control dial allows you to control the volume, brightness or channel control. The dial also serves as an on/off switch.
A VERSATILE KEYBOARD
The CHERRY KW 300W MX is suitable for various applications due to its compact dimensions, excellent workmanship and extensive features. Whether as a workhorse for programming, writing texts, gaming or industrial applications: A topquality keyboard like this is ready for any job.
FUNCTION AND PERFORMANCE
- Compact dimensions for a tidy desk
- Original CHERRY MX2A switch-made in Germany
- White lighting with colored status keys
- PBT key caps with 2-component injection molding
- Control dial for convenient control of various functions
- Sound-damped housing for quiet operation
- Hot-swap socket for easy replacement of individual switches
- Rechargeable via USB-C cable
- Operation in Bluetooth or corded mode
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The duo interface allows to connect your device via cable or go wireless
- MX2A Red key switch technology for maximum efficiency with hassle-free convenience
- Quiet Keys keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Consumption Type | Integrated Rechargeable Battery |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Source | USB/Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Anti-ghosting | Yes |
| Keystroke Life | 100 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.81 ft |
| Keyboard/Keypad Features | Illuminated |
| Hot Keys | On/Off Switch |
| Keyswitch Technology | MX2A Red |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 12.60" |
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 1.54" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.31" |
| Security | |
|---|---|
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |