Robust and chargeable
Adaptable and robust The CHERRY B. UNLIMITED 3.0, with its high-quality NiMH batteries and interference-free wireless 2.4 GHz technology with AES encryption, is designed for continuous professional use.
Key benefits
- Durable abrasion-proof laser inscription of key caps
- USB cable charging function for both keyboard & mouse - even when in use
- Designed for continuous usage - over 20 mill. confirmations per key
- High-quality, pre-charged NiMH batteries from GP with a very low self-discharge
- Almost interference-free wireless 2.4 GHz technology (range of up to 10 metres)
- Data transmission using 128-bit encryption, complying to Advanced Encryption Standard (AES)
- Multi-station capability operation of several wireless products in one room
- 3-button mouse: infrared sensor and adjustable resolution (1,000/2,000 dpi) with ergonomic side panels
- Easy to install, requiring no technical knowledge
- Keyboard awarded the "Blauer Engel" environmental seal
- RF wireless connectivity helps reduce the hassle of wires
- Infrared movement detection enables the keyboard & mouse to operate on any surface to ensure maximum usability
- Using featured scrolling wheel you can control text size, image zoom or open or close tabs in a swift
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 109 |
| Movement Detection | Infrared |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Movement Resolution (dpi) | 2000 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 1.95 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 5.11 oz |
| Pointing Device Height | 1.38" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.59" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.11" |
| Pointing Device Depth | 4.53" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.50" |
| Pointing Device Width | 2.36" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

