Overview
Designed for small / home offices and hybrid work environments, the imageCLASS MF462dw II model balances speedy performance and minimal maintenance. The MF462dw II is easy to set up and has a customizable, 5" color touchscreen that delivers an intuitive user experience. The MF462dw II has fast print speeds of approximately 37 pages per minute to keep up with your business. The MF462dw II uses high quality Canon Genuine Toner 070 / 070 H, for bold, crisp output your business can count on. Toner 070 yields approximately 3,000 pages and Toner 070 High-Capacity yields approximately 10,200 pages. The MF462dw II offers a plain paper capacity of up to 250 sheets in the standard cassette, 100 sheets in the multipurpose tray, and expandable paper capacity of up to 900 sheets using optional cassette AH-1 which holds up to 550 sheets. The 2-sided, automatic document feeder (ADF) holds up to 50-sheets and scans both sides of your document in a single pass using the one-pass scan function, which helps save you time. Easily connect wirelessly2 from computers or mobile devices. Print using a variety of mobile apps, including the Canon PRINT app using your compatible mobile device. The MF462dw II comes with a 3-year limited warranty and is backed by Canon's Service and Support network.
- Monochrome, Wireless, Duplex 4-in-1: Print, scan, copy, fax.
- Fast Print Speeds: Print up to 37 pages per minute and spend less time waiting with a quick first print time of approximately 5 seconds.
- Easy Wireless Setup: Setup your wireless connection and get up and running in just a few steps
- 5-inch Color Touchscreen: Get the job done quickly with Application Library - an intuitive and easy to use customizable access to the features you use most.
- Mobile Device Printing: Print from your compatible mobile devices using the free Canon PRINT app, Apple AirPrint® and Mopria Print Service®.
- High-capacity Toner: Uses Canon Genuine Toner 070 / 070 high-capacity, for high-quality output you can be proud of and high page yields that keeps up with your printing needs and help limit toner replacements.
- Generous, Expandable Paper Capacity: 250-sheet standard cassette, 100-sheet multipurpose tray, and expandable paper capacity using optional paper cassette AH-1 (550 sheets).
- Automatic Document Feeder (ADF): 50-sheet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 8 W |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 1250 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Supported Network Protocols | POP3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Recommended Monthly Print Vol | 750 to 4000 |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Single Pass Duplex Scanning | Yes |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 37 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Scanner Type | ADF |
| Media Handling | 1 x Multi-Purpose Tray - 100 sheets |
| Language Emulation | Adobe PostScript 3 |
| Media Type | Plain Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Media Size | Letter |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| First Print Speed | 4.9 Second Monochrome |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Cord Included | Yes |







