Overview
Designed for small / home offices and hybrid work environments, the imageCLASS LBP647Cdw model balances speedy performance and minimal maintenance. The LBP647Cdw is easy to set up and has a 5-line LCD screen. Navigate through all the features with the 5-line LCD screen. Produce crisp, colorful documents with fast print speeds of up to 26 pages per minute, using high quality Canon Genuine Toner 075 / 075 H. Use Poster Artist Online to create professional-posters, banners and signage. The LBP647Cdw offers a plain paper capacity of up to 250 sheets and 1-sheet multipurpose tray. Easily connect wirelessly from computers or mobile devices. Print using a variety of mobile apps, including the Canon PRINT app using your compatible mobile device. The LBP647Cdw comes with a 1-year limited warranty and is backed by Canon's Service and Support network.
- Color, Wireless, Duplex Printer: Print only.
- Fast Print Speeds: Print up to 26 ppm in both color and monochrome and spend less time waiting with a quick first print time of approximately 10.3 seconds.
- Easy Wireless Setup: Setup your wireless connection and get up and running in just a few steps.
- 5-inch LCD Screen: Navigate through all the features using the 5-line LCD screen.
- Mobile Device Printing: Print from your compatible mobile devices using the free Canon PRINT app, Apple AirPrint® and Mopria Print Service®.
- High-capacity Toner: Uses Canon Genuine Toner 075 / 075 high-capacity, for high-quality output and high page yields that keep up with your printing needs and help limit toner replacements.
- Paper Capacity: 250-sheet standard cassette, 1-sheet multipurpose tray.
- Auto 2-sided Printing: Save paper and limit paper replacements with automatic 2-sided printing.
- ENERGY STAR®, EPEAT Silver.
- 1 Year Limited Warranty: Have peace of mind with a 1-year limited warranty.
- Chromebook compatible.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 6.60 W |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 1080 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Yellow |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 26 |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Ink/Toner Series | Canon CL |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Size | 3" x 5" |
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| Duty Cycle | 2500 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| First Print Speed | 10.3 Second Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Cord Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |







